Dla tak zwanego małego przedsiębiorcy istnieją w Niemczech znaczne uproszczenia w zakresie podatku VAT. Dzięki regulacji dotyczącej małych przedsiębiorców, niemiecki urząd skarbowy nie pobiera od niego podatku obrotowego zależnego od sprzedaży i w związku z tym nie musi on składać wstępnych deklaracji VAT.
Roczna deklaracja VAT dla małego przedsiębiorcy – niemiecki urząd skarbowy
Mały przedsiębiorca jest jednak zobowiązany jedynie do składania rocznej deklaracji VAT do niemieckiego urzędu skarbowego.
Jakie są konsekwencje regulacji dotyczącej małego przedsiębiorcy?
Mały przedsiębiorca nie może wykazywać na fakturach podatku obrotowego ani nie ma prawa do odliczenia naliczonego VAT. Jeśli jednak chce on odstąpić od regulacji dotyczących drobnych przedsiębiorców i mimo wszystko składać wstępne dekleracje VAT oraz robić rozliczenia z podatku obrotowego w Niemczech, może złożyć odpowiedni wniosek w niemieckim urzędzie skarbowym. Ta decyzja jest jednak wiążąca na pięć lat i przedsiębiorca nie może się z niej wycofać.
Wymóg: posiadanie małej firmy w Nimeczech
Mały przedsiębiorca jest przedsiębiorcą, którego łączny obrót wraz z podatkiem VAT nie przekroczył 22.000 euro w poprzednim roku kalendarzowym, a w bieżącym nie przekroczy 50.000 euro. Spodziewany obrót w roku bieżącym opiera się na przypuszczalnym rozwoju sprzedaży. Zakłada się, że w roku otwarcia firmy mały przedsiębiorca nie przekroczy granicy 22.000 euro.
Wymagane dokumenty: nie ma wymogu składania osobnego wniosku
Regulacja małego przedsiębiorcy obowiązuje z mocy ustawy. Odrębny wniosek nie jest wymagany. Jednakże przy zakładaniu działalności gospodarczej w Niemczech, w kwestionariuszu do celów rejestracji podatkowej należy podać informacje na temat wielkości oczekiwanego obrotu.
Podstawa prawna: § 19 Ustawa o podatku od towarów i usług (niem. Umsatzsteuergesetz)