Get In Touch
541 Melville Ave, Palo Alto, CA 94301,
ask@ohio.clbthemes.com
Ph: +1.831.705.5448
Work Inquiries
work@ohio.clbthemes.com
Ph: +1.831.306.6725
Back

Formy prawne działalności w Niemczech

Niemcy należą do najbardziej rozwiniętych krajów świata. Dlatego też coraz więcej Polaków decyduje się na rejestrację firmy i na zarabianie prawdziwych pieniędzy. Zdarza się tak, iż brak znajomości języka niemieckiego, a także brak znajomości prawa podatkowego, księgowości oraz wielu innych przepisów stanowi pewne ograniczenia.

Podstawowe zasady prowadzenia działalności w Niemczech

Nie znając podstawowych zasad prowadzenia działalności w Niemczech , pomimo tego iż od 2011 roku rynek niemiecki został całkowicie otwarty na zagranicznych przedsiębiorców z państw należących do Unii Europejskiej możemy zwrócić się o pomoc do firm doradczych, które funkcjonują na rynku niemieckim. Najbardziej popularna i bardzo często spotykana jest jednoosobowa działalność gospodarcza tzw. Gewerbe. 

Jednoosobowa działalność gospodarcza w Niemczech – Gewerbe



Podstawową zaletą Gewerbe jest przede wszystkim fakt, iż do jej założenia nie wymaga się kapitału początkowego. W przypadku Gewerbe wymagany jest wpis do rejestru działalności gospodarczej. Zakładając Gewebe musimy pamiętać, że obowiązuje tutaj zasada odpowiedzialności przedsiębiorcy nawet własnym majątkiem.
Ten rodzaj działalności, a właściwie forma prowadzenia działalności odpowiednia jest dla osób fizycznych, które świadczą same wysokospecjalistyczne prace, usługi. Ten rodzaj działalności jest powszechnie wybierany, szczególnie przez Polaków, gdyż nie wymaga posiadania kapitału początkowego. Jeżeli chodzi o jednoosobową firmę, obowiązuje tutaj zasada odpowiedzialności osobistej przedsiębiorcy nawet własnym majątkiem.

Spółka cywilna w Niemczech – GbR

Inną formą działalności w Niemczech jest Spółka cywilna GbR. Ten rodzaj firmy zarezerwowany jest co najmniej dla dwóch osób.
Prawo do prowadzenia takiej spółki przysługuje wszystkim wspólnikom. Wielkim minusem takiej spółki jest wyższy podatek od prowadzenia działalności gospodarczej. Kwota wolna od podatku jest taka sama, jak w przypadku działalności gospodarczej. Jednak jeśli w spółce cywilnej obrót roczny przekroczy kwotę 600 tysięcy euro (lub dochód 50 tysięcy) to pojawia się obowiązek zbilansowania.

Jak dzielony jest zysk w sółkce cywilne w Niemczech – GbR?


Gdy pojawia się zysk w spółce to jest on dzielony między wspólników. Jeśli umowa tego nie określa, zysk dzielony jest w równych częściach. Tak samo postępuje się, jeśli pojawia się strata. Co więcej, ten rodzaj działalności jest powszechnie wybierany, jeśli chodzi o Polaków, ponieważ nie wymaga posiadania kapitału początkowego.
Reasumując, W Niemczech możemy mówić o istnieniu następujących spółek prawnych:

– spółka GmbH
– spółkę z o.o. UG (Unternehmergesellschaft)
– spółka akcyjna AG
– spółka komandytowa KG
– spółka komandytowo-akcyjna KgaA
– spółka jawna OHG
– spółka partnerka (Partnerschaft)

Zakładając którąś z tych spółek należy zwrócić uwagę na następujące elementy, które charakteryzują niemiecki system podatkowy:

– lokalnym od działalności gospodarczej
– solidarnościowym
– VAT
– opłatami celnymi

Niemiecki system księgowy a wielkość spółki

Zakładając działalność gospodarczą w Niemczech należy pamiętać, iż w Niemczech nie ma obowiązku prowadzenia planu księgowego. 
To spółka prowadząc działalność gospodarczą sama decyduje o formie, walucie i języku. Cechą charakterystyczną niemieckiego systemu podatkowego jest to, iż małe spółki zobowiązane są do przygotowania sprawozdania finansowego w ciągu pół roku od końca roku podatkowego. Duże i średnie spółki zobowiązane są do wykonania sprawozdania finansowego w ciągu trzech miesięcy od końca roku podatkowego.

Prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech – obowiązki księgowe i podatkowe

Biorąc pod uwagę te wszystkie elementy możemy zaznaczyć, iż prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech wiąże się z wieloma obowiązkami księgowymi i podatkowymi. Szczególnie prowadzenie rachunkowości jest wymogiem prawnym i dlatego też należy do tego podejść w sposób niezwykle odpowiedzialny. System księgowy w Niemczech ma podobieństwa i różnice w stosunku do systemu polskiego i jeśli tylko będziemy widzieć, że będziemy mieli problemy z prowadzeniem księgowości, to najlepiej zlecić te czynności fachowcom w tej dziedzinie. Za usługę zapłacimy, ale z całą pewnością to doskonałe rozwiązanie od borykania się samemu w gąszczu nieznanych nam niemieckich przepisów. Podsumowując, Niemcy są państwem przychylnym polskim przedsiębiorcom i dlatego też warto znaleźć się w grupie firm, która założy tam nową spółkę albo oddział polskiej firmy.

Admin
Admin
https://www.madfinanse.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci najlepsze doświadczenia. Polityka prywatności